XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich to niepowtarzalna okazja do spotkania z badaczami historii z niemal wszystkich polskich uczelni wyższych oraz wielu uczelni zagranicznych. W ciągu 5 dni, w ramach 54 sympozjów tematycznych, będzie można wysłuchać ponad 400 referatów, po których przewidziany jest czas na dyskusje i pytania. Obradom, które mają charakter otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych, towarzyszą wydarzenia kulturalne i popularno-naukowe. Organizatorzy zapraszają do udziału mieszkańców Szczecina i całego regionu.

Salon Książki Historycznej
W salonie książki historycznej ofertę zaprezentują najważniejsze wydawnictwa specjalizujące się w tematyce historycznej. Jest to znakomita okazja do uzupełnienia domowych księgozbiorów zarówno o najnowsze, jak i starsze pozycje. Specjalną częścią salonu będą spotkania autorskie. Salon Książki Historycznej odbędzie się w dniach 17-21.09. godz. 8:30-19:00 na Wydziale Humanistycznym US przy ul. Krakowskiej 71-79.

Harmonogram promocji publikacji i spotkań autorskich:
18.09. godz. 15:00 • J. Urbanek: Codzienność w cieniu terroru. Polska pod okupacją niemiecką (1939-1945) (s.139); • A. Chlebowska: „Stare panny”, wdowy i rozwiedzione. Samotne szlachcianki w Prusach w latach 1815-1914 na przykładzie prowincji Pomorze (s. 067) godz. 17:00 • J. Eisler: Siedmiu wspaniałych (s.139).• „Cedynia – od bitwy Mieszka przez antyniemieckie polskie miejsce pamięci do miasta pogranicza” Prezentacja najnowszych publikacji i wyników badań nad Cedynią i regionem (s. 067).19.09. godz. 9:00 • M.Szumiło, R. Zambrowski 1909-1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce, (s.139). godz. 11:00 • K. Guzikowski, Procesy kolonizacyjne w posiadłościach cystersów z Kołbacza w XII–XIV w. Przestrzeń i ludzie (s. 067).godz. 15:00 • J. Żarnowski, W. Mę-drzecki: Praca i społeczeństwo Drugiej Rzeczypospolitej (s. 139). • Prezentacja platformy internetowej „Studia-o-Polsce.Interdyscyplinarnie” (s. 067). godz. 17:00 • M. Semczyszyn, T. Sikorski, A. Wątor: Nad Odrą I Bałtykiem. Myśl zachodnia ludzie – koncepcje – realizacja do 1989 r. (s. 139)• Prezentacja wydawnictw edukacyjnych IPN. Spotkanie adresowane jest do nauczy-cieli. Uczestnicy otrzymają wybrane publikacje IPN (s. 067).

Msza św.
18.09. godz. 7:30. Msza św. w intencji historyków, członków PTH, którzy odeszli od nas w ostatnich kilku latach, zostanie odprawiona w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty (ul. Świętego Ducha 9).

Koncert „Musica Baltica”
V. Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego” zwieńczy koncert zatytułowany „Musica Baltica”, zrealizowany przy współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Program koncertu nawiązuje do bogatej tradycji muzycznej kompozytorów XVIII wieku, których twórczość związana była z regionem M. Bałtyckiego. Kompozycje A. Rosettiego oraz J.M. Krausa, w wykonaniu Orkiestry Fundacji Akademia Muzyki Dawnej pod dyrekcją P. Osuchowskiego, zabrzmią w gotyckim kościele św. Jana Ewangelisty. Gwiazdą wieczoru będzie młoda, wybitna sopranistka duńska Berit Barfred Jensen. Koncert odbędzie się 20.09. o godz. 19:30 w kościele pw. Św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha 9 w Szczecinie. Udział jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Od godziny 19:00 zapraszamy na wystawę fresków duńskich ze zbiorów Muzeum w Odense. Zgłoszenia na stronie internetowej: pthszczecin.pl/imprezy-towarzyszace

Sympozjum “Baltic Region – A common effort for a Global Security”
Spotkanie będzie dotyczyć wspólnego wysiłku państw Regionu M. Bałtyckiego dla poprawy poziomu globalnego bezpieczeństwa. Odbędzie się 18.09. o godz. 13:00 w siedzibie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego przy ul. Łukasińskiego 33. Seminarium będzie prowadzone w jęz. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, prosimy o wcześniejsze zapisy na stronie internetowej pthszczecin.pl/imprezy-towarzyszące.

Dzień Otwartych Koszar
Propozycja dla każdego, kto chociaż raz zastanawiał sie, jak wygląda szczecińska siedziba Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Koszary będą otwarte dla zwiedzających 20.09. przy ul.. Łukasinskiego 33. Wstęp wolny, bez ograniczeń.

Projekcja filmu
„Kiedyś w Afryce” to polski film z 2009 r., który przybliża mało znany temat ekspansji kolonialnej II RP. Projekcja odbędzie się w piątek 19.09. godz. 15:30 w kinie Zamek w Zamku Książąt Pomorskich przy ul. Korsarzy 34. Po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem Piotrem Jaworskim. Udział jest bezpłatny, niezbędne jest zgłoszenie poprzez stronę: www.pthszczecin.pl/imprezy-towarzyszace.

Wystawy otwarte

Plac Lotników: Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Aleja Kwiatowa: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…” Ekshumacje i identyfikacje żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Instytut Pamięci Narodowej, ul. Piotra Skargi 14 Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990.

Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3, godz. 19.30-20.00 – wernisaż wystawy:
• A więc wojna! Los ludności cywilnej w 1939 roku (wystawa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej).Wydział Humanistyczny US ul. Krakowska 71-79
• Dziś albo nigdy! Wielka wojna i polskie dążenia niepodle-głościowe.
• Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów.
• Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941.
• Badania archeologiczne Katedry Archeologii IHiSM. Dorobek dekady.
• W świetle barwy i modlitwy. Polichromowane stropy w kościołach Pomorza Zachodniego.
• Odkrywanie piękna. Architektura ryglowa Pomorza Zach.
• Kościoły ryglowe diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
• Zamki, dworce, pałace Pomorza Zachodniego.

Kącik numizmatyczny
W specjalnie uruchomionym punkcie NBP będzie można wymienić (w stosunku 1:1) monety o nominałach 2 zł i 5 zł na ich odpowiedniki w wersjach okolicznościowych. Zapraszamy w czasie trwania Zjazdu do budynku Wydziału Humanistycznego US na ul. Krakowską 71-79.