Jaki jest mój IP?

Nie każdy wie jak wygląda, ale każdy logujący się do Internetu go ma-o czym mowa? O adresie IP urządzenia, który przypisany jest naszemu komputerowi, tabletowi czy smartfonowi właśnie w tej chwili, kiedy przeglądamy Internet. Nadawanie numeru IP każdemu logującemu się do sieci urządzeniu jest warunkiem koniecznym aby sieć działała poprawnie.
Nasz adres IP jest „widziany” przez wszystkie serwery wszystkich stron WWW, na które wchodzimy. Dzięki temu adresowi serwery stron wiedzą, kto z nich korzysta, kto jakie pytania zadaje i komu przesłać konkretne dane, oraz odpowiedzi na zapytania.

 

Znajomość na pamięć swojego IP nie jest konieczne, ale jeśli chcemy możemy sprawdzić jaki jest mój IP na własnym komputerze poprzez wpisanie jako polecenia uruchom CMD, czyli linię poleceń, po czym wpisujemy frazę ipconfig. Wtedy zobaczymy całą konfigurację naszej karty sieciowej, w tym numer IP.
Możemy też wpisać zapytanie o swój numer IP w wyszukiwarkę internetową i po wejściu na jedną z wielu wyświetlonych stron zobaczymy numer IP urządzenia, z którego w tej chwili serfujemy właśnie po sieci. Numer wygląda jak ciąg liczb poprzedzielanych między sobą kropkami.