GOST EAC: Co oznacza oznaczenie GOST EAC i jakie są jego wymagania

GOST EAC: co to jest i jakie wymagania musi spełniać

GOST EAC to oznaczenie, które widzimy na wielu produktach, które pochodzą z terenu Związku Radzieckiego. Dlaczego właśnie ta etykieta jest tak istotnym elementem, co oznacza oraz jakie wymagania muszą spełniać produkty, na których widnieje?

 1. Co oznaczenie GOST EAC na produktach?

Oznaczenie GOST EAC to etykieta (dawne oznaczenie to GOST R), która wskazuje na skalę produktu (od pojedynczego elementu, maszyny, aż po całe instalacje), jego właściwości oraz spełnienie wymogów normatywnych ustalonych w Federacji Rosyjskiej.

 1. Jakie wymagania muszą spełniać produkty z oznaczeniem GOST EAC?

Środki ochrony osobistej, wyroby dla dzieci, wyposażenie meblowe, materiały budowlane lub chemia znajdująca się na rynku Rosyjskim muszą spełniać konkretne wymagania, by otrzymać certyfikat oraz oznaczenie GOST EAC.

Produkty te muszą być w pełni bezpieczne dla użytkowników oraz w pełni zgodne ze standardami bezpieczeństwa wskazanymi przez rosyjskie władze. Wymogi te dotyczą takich aspektów, jak skład chemiczny, materiały z jakich wykonany jest produkt, odporność na czynniki atmosferyczne, sobnej i wiele innych.

 1. Jakie produkty obejmuje oznaczenie GOST EAC?

Oznaczenie GOST EAC znajduje się na różnego rodzaju produktach z terenu Federacji Rosyjskiej. Są to m.in.:

 • produkty spożywcze (miody, przetwory owocowe i warzywne, herbaty, napoje, itp.),
 • wyposażenie meblowe (krzesła, łóżka, regały, szafy, stoły, itp.),
 • artykuły gospodarstwa domowego (środki czystości, wyroby chemii gospodarczej, sprzęty AGD, elektronika),
 • materiały budowlane (płyty gipsowe, izolacje, okna i drzwi, rury, itp.),
 • wyroby dziecięce (zabawki, foteliki samochodowe, łóżeczka, wózki itp.),
 • środki ochrony osobistej (maseczki, rękawice, kombinezony, sprzęt ochronny do pracy),
 • a także na wielu innych produktach.
 1. Czy to tylko obligacje dla producentów w Rosji?

Nie tylko. Oznaczenie GOST EAC dotyczy też produktów spoza Federacji Rosyjskiej, które pojawiają się na jej terytorium. Certyfikat można także zdobyć w przypadku produktów wyprodukowanych w krajach, które należą do Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EAG), czyli m.in. w Kazachstanie, Kirgistanie, Białorusi, Armenii.

 1. Jak zdobyć certyfikat GOST EAC?

Aby zdobyć certyfikat GOST EAC, producent produktu musi przejść przez szereg procedur i dokładnie przestrzegać wszystkich wymogów. Należy ocenić zgodność produktu z rosyjskimi standardami jakości przy wykorzystaniu specjalnych testów laboratoryjnych i przeprowadzić niezbędne kontrole produkcyjne.

Każdy produkt, który ma oznaczenie GOST EAC, musi przestrzegać uniformowych standardów jakościowych. Wcześniej niezdobyty certyfikat może zagrażać restrykcjami importowymi, a także grzywnami czy mandatami.