Po co nam knagi?

Obecnie bardzo duża część osób decyduje się na podjęcie inicjatywy spędzania wolnego czasu. Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o wakacjach. Aktywnie spędzać czas możemy też po pracy czy w weekendy z całą rodziną. Jak zatem można spędzić czas? Na pewno spacerując, jeżdżąc na rowerze, biegając, pływając czy nawet żeglując. Działania te obejmują jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, wspinaczkę, pływanie i żeglarstwo. To ostatnie oczywiście nie jest dla każdego. Ten artykuł ma na celu przedstawienie, czym są knagi.

Do czego służą knagi?

Wiele osób na pewno się zastanawia do czego one służą.
To oczywiście nic innego jak część używana głównie na pokładzie statku, jachtu czy łodzi do mocowania takielunku ruchomego: liny cumownicze, takielunek, zawiesi itp. Warto wspomnieć, że płytka antypoślizgowa może szybko, skutecznie i niezawodnie zamocować linę i zwolnić ją w razie potrzeby w szybkim tempie. Bloki mogą mieć różne kształty i połączenia.
Możemy odróżnić różne rodzaje knagów, między innymi:

  • zwykłą
  • zaciskową (klinową, rowkową, szczękową)

Czy ktoś orientuje się z jakiego materiału mogą być one wykonane? Oczywiście mowa tutaj o drewnie, tworzywie sztucznym, metalu nierdzewnym. Może być też wykonana z włókien roślinnych. Ważne po prostu, aby był to bardzo wytrzymały, trwały materiał. Bo przecież musi utrzymać związaną linę. Dodatkowo warto wspomnieć, że są one połączone ze wzmocnioną częścią pokładu, nadbudówką, masztem itp. Jest to bardzo ważny element wyposażenia łodzi. Bo jak inaczej utrzymają się liny, które są od żagli? Jeśli nie jesteśmy pewni jaka knaga jest odpowiednia dla naszego rodzaju łodzi czy jachtu to warto zasięgnąć opinii u osób, które się na tym znają. Na rynku istnieje wiele sklepów oferujących części do żeglowania. Wybór jest ogromny, a i ceny są oczywiście różne. Ale faktem jest to, iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż przed kupnem łodzi czy jachtu warto upewnić się czy ta część na pewno jest w wyposażeniu. To jest także dla naszego bezpieczeństwa.